Głośne szczekanie psa - o czym to może świadczyć?
Psy są najchętniej wybieranymi zwierzętami towarzyszącymi, a opieka nad nimi może sprawić wiele radości i dawać ogromną satysfakcję. Jednocześnie wiele naturalnych zachowań psów jest dla ich opiekunów uciążliwych lub nieakceptowanych. Wśród nich jednym z najczęściej sprawiających problemy będzie głośne szczekanie, które przeszkadza sąsiadom, a często jest też nietolerowane przez samych właścicieli zwierzęcia. Sposobem na poradzenie sobie z tym problemem mogą być właściwie poprowadzone zajęcia ze specjalistą z zakresu szkolenia psów. Przekonajmy się, czym jest szczekanie dla psów i sprawdźmy, czy da się je ograniczyć.
Czym jest szczekanie dla psów?
Szczekanie jest dla psa jednym ze sposobów komunikowania się z otoczeniem. Psy szczekają, gdy przeżywają silne emocje – są podekscytowane pojawieniem się intruzów, cieszą się z powrotu opiekunów, sygnalizują, że muszą załatwić swoje fizjologiczne potrzeby, a także przeżywają lęk separacyjny lub obawiają się bodźców, jakie uznały za zagrożenie. Powodów, dla których pies szczeka, może być wiele – rozpoznanie przyczyny szczekania jest zwykle pierwszym krokiem w stronę poradzenia sobie z problemem.
Od czego zależy, czy pies będzie nam posłuszny? - przeczytaj na naszym blogu
Jak poradzić sobie ze szczekającym psem?
Skłonienie psa do tego, by przestał szczekać, można osiągnąć na wiele sposobów, w zależności od sytuacji, w jakiej pojawia się to zachowanie. Najczęściej będzie ono problematyczne, gdy pies zakłóca spokój innym osobom pod nieobecność swoich opiekunów albo nadmiernie reaguje na pojawiające się w jego otoczeniu bodźce np. przelatujące ptaki czy przejeżdżające za płotem auta. Najczęściej stosowanymi metodami oduczania psa szczekania jest szkolenie metodami pozytywnymi, np. uczenie szczekania na komendę. Możliwe jest jednak również użycie awersji i korzystanie z obroży antyszczekowej.