Jak przygotować psa na wystawę? Porady i sugestie
Wystawy psów rasowych cieszą się dużym zainteresowaniem właścicieli czworonogów oraz profesjonalnych hodowców. Rasowy pies nie przychodzi na świat z umiejętnościami niezbędnymi do udziału w wystawach. Wymaga on odpowiedniego przygotowania, które pozwala na prawidłowe zaprezentowanie się przed członkami komisji sędziowskiej. Wyjaśniamy, jak przygotować psa do wystawy.
Pierwsza wystawa psa — podstawowe informacje
Pies, którego chcemy zgłosić do udziału w wystawie, musi spełniać określone w regulaminie wydarzenia wymogi. Dotyczą one nie tylko kwestii formalnych np. niezbędnych dokumentów, które musi posiadać czworonóg, ale także jego wieku, stanu zdrowia i stanu fizjologicznego. Pies, który ma uczestniczyć w wystawach, powinien być odpowiednio socjalizowany, aby tolerował inne psy i pozwalał na wykonanie niezbędnych w czasie jego oceny przez komisję sędziowską zabiegów. To podstawy, o których każdy właściciel rasowego psa lub hodowca wiedzieć powinien. Teoria to jedno, ale najważniejsza jest praktyka. Szkolenie psa na wystawę to trudny do samodzielnego przeprowadzenia proces, dlatego ułatwiamy właścicielom czworonogów dążenie do upragnionego sukcesu. Szkolimy psy na wystawy w zakresie m.in. biegania w ringu oraz przyjmowania odpowiedniej postawy ciała, która służy prezentacji czworonoga. Sprawdzamy też uzębienie psów, co pozwala przygotować czworonoga na zabiegi przeprowadzane przez członków komisji oceniającej wystawiane psy.
Które rasy psów są szczególnie podatne na tresurę? - przeczytaj na naszym blogu
Przygotowanie psa do wystawy krok po kroku
Pies, który ma brać udział w wystawach, musi być przewidywalny w swoim zachowaniu i stabilny pod względem emocjonalnym, towarzyski oraz przyzwyczajony do przebywania w otoczeniu innych zwierząt i obcych mu osób. Musi także nauczyć się prawidłowego chodzenia na smyczy i biegania w ringu oraz bez oporów przybierać postawę wymaganą w celu zaprezentowania jego sylwetki. Proces szkolenia psa wystawowego powinien rozpocząć się jak najwcześniej, zwłaszcza gdy zamierzamy wystawiać psa już w kategorii baby oraz kategorii szczeniąt. Szkolenie psa na wystawę to trudny proces, który wymaga nie tylko wiedzy i doświadczenia, ale także właściwego podejścia. Szkolenie wymaga nie tylko pracy z psem, ale także powstrzymania własnych emocji, które mogą negatywnie wpływać na czworonoga. Wystawa powinna kojarzyć się psu z dobrą zabawą i przyjemnością, dlatego trzeba postawić na pozytywne metody szkolenia, które pozwalają skutecznie przygotować psa do konkurowania z innymi czworonogami podczas krajowych i międzynarodowych wystaw. Szkolenie wymaga zastosowania odpowiednich nagród w postaci smaczków, zabawy i pochwały czworonoga. Powinno odbywać się nie tylko podczas zajęć z profesjonalnym trenerem, ale także we własnym zakresie, w celu utrwalenia zdobytych przez psa umiejętności.