Jakie szkolenie przechodzą psy policyjne?
Zdecydowana większość psów jest utrzymywana po to, by były towarzyszami swoich opiekunów. W wielu sytuacjach mogą one być jednak również wykorzystywane jako zwierzęta użytkowe. Dzieje się tak na ogół w przypadku psów używanych w służbach poszukiwawczo-ratowniczych – ratownictwie wodnym, górskim oraz straży pożarnej. Spora liczba psów trafia też do osób z niepełnosprawnościami, zwłaszcza mających problemy ze wzrokiem, stając się ich przewodnikami. Najliczniej psy pracujące są obecne w Policji. Ich przygotowanie do służby wymaga jednak odpowiednich predyspozycji oraz wiąże się ze specjalistyczną tresurą psa. W Mińsku Mazowieckim szkoleniem zwierząt zajmuje się firma Szkolenia Psów – Tomasz Piotrowski. Przekonajmy się, w jakiej roli występują psy policyjne i jaka jest specyfika ich szkolenia.
Co trzeba wiedzieć o wykorzystaniu psów w Policji?
Psy policyjne mogą być wykorzystywane na rozmaite sposoby. Wiele z nich trafia do służby patrolowej, pomagając w utrzymaniu porządku. Wiele zwierząt jest szkolonych na psy tropiące, które posługując się swoim powonieniem, mogą odnajdywać osoby lub przedmioty dzięki śladom zapachowym. Część z nich pełni też funkcje patrolowo-tropiące. Bardzo ważną rolę odgrywają również psy poszukujące narkotyków oraz wykrywające obecność materiałów wybuchowych. Zależnie od zadania wybierane są rasy cechujące się odpowiednimi predyspozycjami. Jako psy patrolowe i patrolowo-tropiące używane są zwykle owczarki niemieckie oraz owczarki belgijskie. Pracę zapachową wykonują z reguły golden retrievery labradory oraz teriery.
Jakie szkolenie przechodzą psy przewodnicy? - przeczytaj na naszym blogu
Jakich metod używa się w szkoleniu psów policyjnych?
Służba w Policji ma swoją specyfikę, a przewodnik psa wykorzystuje jego naturalne popędy np. chęć pogoni i zdobycia łupu. Z uwagi na konieczność uzyskania wysokiej motywacji do działania, a zarazem sprawowania bardzo dobrej kontroli nad zwierzęciem na ogół podczas szkolenia wykorzystuje się więc wzmocnienie negatywne. Działanie takie polega na wprowadzeniu bodźca wywołującego dyskomfort i nagradzania zwierzęcia przez zakończenie jego oddziaływania.