Czy dorosłego psa da się wytresować?
Opieka nad psem może dawać człowiekowi sporo satysfakcji, a zwierzęciu możliwość cieszenia się różnymi aktywnościami, jednak podstawą wzajemnej koegzystencji będzie zgodna współpraca właściciela oraz czworonoga. Pies, który nie reaguje na polecenia oraz wykazuje zachowania niepożądane, może stwarzać zagrożenie dla siebie i innych – nietrudno w takim przypadku o ucieczkę, pogryzienie innego zwierzęcia, spowodowanie poważnych strat materialnych czy zranienie osoby postronnej, a nawet opiekuna lub członka jego rodziny. Najlepszym sposobem na ułożenie relacji okaże się skuteczne szkolenie psa pod okiem doświadczonego trenera. Wiele osób zastanawia się jednak, czy pies, który jest już dorosły, również może zdobyć potrzebne umiejętności. Przyjrzyjmy się temu bliżej.
W jaki sposób uczą się psy?
Pies podobnie jak większość zwierząt ma zdolność do uczenia się na różne sposoby. Szczenięta poznają świat i uczą się w nim poruszać dzięki obserwacji matki oraz rodzeństwa, a także innych zwierząt, z którymi mają kontakt. Choć wiele ich zachowań ma charakter instynktowny, to osiągają również pewną elastyczność, co pozwala im na ponawianie tych zachowań, które przynoszą im korzyść. Skuteczne szkolenie psów wykorzystuje tę cechę, wzmacniając zachowania pożądane i wygaszając te, które nie odpowiadają opiekunowi.
Jaki wiek jest najlepszy na rozpoczęcie tresury psa? - przeczytaj na naszym blogu
Różnica wieku psów a podatność na szkolenie
Psy podobnie jak ludzie zachowują zdolność uczenia się przez całe życie, niezależnie od wieku pies może więc brać udział w szkoleniu. Warto pamiętać, że starsze zwierzę ma już własny bagaż doświadczeń i wypracowanych sposobów zachowania. Wygaszanie niektórych reakcji może trwać dłużej niż u młodszego pieska. Jeżeli szkolenie będzie dotyczyło prostych umiejętności, różnice spowodowane wiekiem okażą się niewidoczne albo małe.