Jaki wiek jest najlepszy na rozpoczęcie tresury psa?
Pies jest w stanie nauczyć się odpowiedniego zachowania w różnym wieku. To kiedy rozpoczniemy tresurę, zależy m.in. od tego, w jakim wieku pies trafi do naszego domu. Nie zawsze posiadamy psa od szczenięcia, co może powodować pewne kłopoty z jego wychowaniem. Coraz częściej decydujemy się na adopcję psów w różnym wieku, które także wymagają odpowiedniego postępowania. Wyjaśniamy, kiedy najlepiej rozpocząć tresurę psa.
Co ma na celu tresura psa?
U wielu osób termin „tresura” wywołuje negatywne skojarzenia. Nie oznacza on jednak krzywdy dla czworonoga, ale służy poprawie jakości życia opiekuna i poprawie relacji psa z domownikami oraz osobami postronnymi. Tresurą psa możemy zająć się samodzielnie lub skorzystać z usług ekspertów, którzy pokażą, w jaki sposób pracować z psem. Tresura psa nie ogranicza się jedynie do relacji pomiędzy profesjonalnym trenerem i czworonogiem. To tylko element szkolenia, bo opiekun czworonoga powinien uczestniczyć w całym procesie i pracować z psem każdego dnia w celu utrwalenia zdobytych przez psa umiejętności. Tresura psa służy przede wszystkim do nauczenia go odpowiedniego zachowania w określonych sytuacjach, dzięki czemu pies staje się odpowiednio ułożony. Zakres tresury powinien zostać dopasowany do wieku psa, jego zdolności poznawczych oraz indywidualnych potrzeb właściciela.
Czy dorosłego psa da się wytresować? - przeczytaj na naszym blogu
Kiedy rozpocząć tresurę psa?
Pierwszym treserem psów jest ich matka. To ona w odpowiedni sposób wymusza prawidłowe zachowanie, a także uczy hierarchii w stadzie. Z tego względu bardzo ważne jest, aby szczeniaki pozostawały przy swojej matce do 8-10 tygodnia życia. Zbyt wcześnie odseparowane, mogą przejawiać skłonność do nieodpowiedniego zachowania. Okres pozostawania szczeniaków przy matce nie jest czasem na intensywną tresurę, jednak wówczas przychodzi czas na prawidłową socjalizację. Po aklimatyzacji w nowym domu możemy przystąpić do nauki podstawowych komend oraz nauki czystości, chodzenia na smyczy, pozostawania bez opiekuna w domu itp. W tym czasie można także pomyśleć o profesjonalnej tresurze, która jest szczególnie ważna w przypadku psów stróżujących i psów obronnych oraz psów ras przejawiających skłonność do agresywnych i dominujących zachowań. To kiedy rozpoczniemy tresurę, zależne jest od wielu czynników m.in. problemów, które sprawia pies oraz potrzeb jego właściciela. Im wcześniej zaczniemy pracować nad zachowaniem psa i relacją, jaka łączy czworonoga i opiekuna, tym lepiej. O profesjonalnym szkoleniu psa można pomyśleć, gdy zwierzę skończy pół roku.