Jak odczytywać psie machanie ogonem?
Machanie psiego ogona kojarzymy przede wszystkim z radością czworonoga oraz jego pozytywnym nastawieniem. To spory błąd, bo merdający ogon nie zawsze świadczy o zadowoleniu lub ekscytacji i może być jednym z sygnałów, które ostrzegają nas przed atakiem. Chcąc zrozumieć mowę ciała psa, musimy nauczyć się dostrzegać oznaki radości, zestresowania, strachu, niepewności i zbliżającego się ataku. Pomoże nam w tym obserwacja psiego ogona. Wyjaśniamy, w jaki sposób pies komunikuje się z otoczeniem poprzez swój ogon.
Machanie ogonem nie zawsze oznacza radość…
Opiekunowie oraz wielbiciele psów, którzy podchodzą do spotykanych np. w parku czworonogów, często mylnie interpretują sygnały, jakie wysyła psie ciało. Mowa ciała psa to niezwykle ważny z elementów bezpiecznego obcowania z czworonogiem, dlatego powinniśmy się jej uczyć już od najmłodszych lat. To pozwoliłoby uniknąć wielu niebezpiecznych i związanych z poważnymi konsekwencjami sytuacji. W celu zrozumienia własnego pupila warto zdecydować się na współpracę z profesjonalnym trenerem, który chociaż zwykle kojarzy się z tresurą psów lub nauką psich sztuczek, pomoże rozszyfrować sygnały wysyłane przez czworonoga oraz razem z nami rozwiąże problemy związane z jego zachowaniem.
Machający ogon nie zawsze oznacza radość i ekscytację psa. Może też świadczyć o gotowości do ataku oraz uległości. Zachowanie psa i mowa jego ciała nie zawsze są oczywiste, dlatego, aby nauczyć się rozumieć czworonoga, trzeba obserwować zarówno jego ogon, jak i postawę ciała, ułożenie głowy oraz sierści.
Głośne szczekanie psa - o czym to może świadczyć? - przeczytaj na naszym blogu
Machanie ogonem – o czym świadczy i jak rozszyfrować jego znaczenie?
Radosny, szczęśliwy na widok swojego właściciela lub innych osób, bądź zwierząt pies, macha ogonem w charakterystyczny sposób. Machanie to często przenosi się na biodra i tułów czworonoga, powodując, że zwierzak „macha” całym ciałem. Wówczas jego ogon znajduje się w pozycji neutralnej, czyli nie jest wysoko uniesiony, ale ułożony na wysokości grzbietu. Zamaszyste, okrężne ruchy ogonem ułożonym w neutralnej pozycji świadczą o zadowoleniu psa. Ogon w pozycji neutralnej oraz mniej lub bardziej intensywne ruchy świadczą także o zaciekawieniu, zrelaksowaniu, spokoju i czujności czworonoga. W przypadku napiętego, sztywnego ogona i delikatnych ruchów powinniśmy zachować czujność, bo coś przykuło psią uwagę.
Ogon w pozycji wysoko uniesionej to znak psiej pewności siebie, która czasami może oznaczać kłopoty. Nerwowe merdanie wysoko uniesionym ogonem może świadczyć np. o chęci ataku na znajdujące się w otoczeniu psa zwierzę lub człowieka. Pewne siebie, asertywne psy wysoko uniesionym ogonem pokazują swoją gotowość do działania. Taką pozycję przyjmuje pies np. przed wydaniem mu komendy.
Nisko opuszczony, nieruchomy lub nerwowo merdający ogon to oznaka uległości, strachu, niepewności. Takie zachowanie psa typowe jest dla sytuacji, które powodują u niego dyskomfort; pojawia się także podczas konfrontacji z członkami stada, przed którymi pies czuje respekt. Co więcej, pokładający się i podwijający pod siebie ogon pies daje nam znak, że czegoś się boi. Takie zachowanie możemy dość często zaobserwować w przypadku psów karconych w nieprawidłowy sposób, psów bitych i w inny sposób krzywdzonych przez człowieka. Jest ono także typowe dla psów, które wiedzą, że zrobiły coś źle i swoją postawą ciała okazują skruchę. Co ciekawe, o intencjach i samopoczuciu psa może świadczyć także kierunek machania ogonem. Niektóre badania dowodzą, że machanie ogonem w prawo świadczy o dobrym samopoczuciu i pozytywnych emocjach psa, natomiast merdanie w lewo związane jest ze złymi emocjami.