Jak prawidłowo głaskać psa?
Głaskanie to sposób kontaktu z psem, który jest przez ludzi bardzo lubiany, a tendencja do dotykania zwierzęcia ręką występuje w przypadku większości gatunków ssaków, z jakimi się stykamy. Niestety to, co uważamy za przyjemne, nie zawsze jest odbierane w ten sam sposób przez psy, zwłaszcza jeżeli należą one do kogoś innego. Odruch głaskania psa bez zapytania o zgodę jego opiekuna bądź wiedzy o tym, czy w danym przypadku nie ma ryzyka, iż skończy się to pogryzieniem, jest bardzo nierozważne. Choć zwykle decydujemy się na szkolenie psa, w tym przypadku należy starać się samemu zdobyć potrzebne informacje na ten temat.
Gdzie można głaskać psa?
Warunkiem, by próbować pogłaskać nieznanego nam psa jest uzyskanie zgody od jego opiekuna. Wiele zwierząt obawia się ludzi, niektóre mogą odruchowo ugryźć, traktując zbliżającą się rękę jako atak. Jeżeli osoba sprawująca pieczę nad psem wyraża aprobatę, najrozsądniej będzie dotknąć klatki piersiowej lub górnej części grzbietu w okolicy ogona, nie zbliżając się jednak do niego samego. Większość przyjaznych i lubiących ludzi psów z ochotą przyjmie też głaskanie dolnej części klatki piersiowej.
Jak odczytywać psie machanie ogonem? - przeczytaj na naszym blogu
Gdzie nie należy dotykać psa?
Osoby, które nie są opiekunem psa, nie powinny zbliżać ręki do górnej części jego głowy. Choć jest to dla nas naturalny odruch, taki gest nie jest dla zwierzęcia przyjemny, a sporo psów może poczuć się tym przestraszone lub sprowokowane. Należy też unikać dotykania łap, zwłaszcza ich dolnych części oraz ogona. Warto pamiętać, że psy są w stanie zaakceptować wszystkie rodzaje kontaktu, jeżeli są one podejmowane przez ich opiekunów, co nie jest równoznaczne z tym, iż będą je odbierać jako przyjemne. Trzeba ponadto wspomnieć, że również bezpośrednie pochylanie się nad psem okaże się kiepskim wyborem.